اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

شنبه 5 مرداد 1387

برداشت‌های غلط از طرح تحول اقتصادی

   نوشته شده توسط: محمد مهدی پوینده    نوع مطلب :سیاسی ،اقتصادی ،رسانه ،

بنام هستی بخش متعال

برداشت‌های غلط از طرح تحول اقتصادی

 محمد مهدی پوینده

(این مطلب در تاریخ ۵/۵/۸۷ نگاشته شده و در پایگاه خبری-تحلیلی البرزمنعکس شده است)

کمی بیش از یک ماه است که طرح تحول اقتصادی در صدر اخبار کشور قرار گرفته است و موافقان، منتقدان و مخالفان طرح، نظرات خود را در رسانه‌های تصویری، مکتوب یا مجازی اظهار می‌کنند.

اجرای این طرح پس از 30 ماه کار کارشناسی در حالی کلید خورد که به بیان رئیس‌جمهور محترم به دنبال افزایش بهره‌وری، هدفمند کردن پرداخت یارانه‌ها، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام گمرکی، تقویت پول ملی و اصلاح نظام بانکی کشور می‌باشد و در مرحله اول این طرح، جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانواده‌ها به منظور هدفمند کردن پرداخت یارانه‌ها به اجرا گذاشته شد.

با وجود برگزاری جلسات نقد و بررسی کارشناسانه توسط دولت و سایر مراکز علمی و پژوهشی و انعکاس بسیاری از پیشنهادات و انتقادات کارشناسانه و سازنده، همان‌گونه که انتظار می‌رفت مخالفان سرسخت اما بی‌منطق دولت و زخم‌خوردگان سیاست‌های عدالت‌خواهانه و غیر انحصاری دولت، این بار نیز با استفاده وسیع از نشریات و پایگاه‌های کرایه‌ای خود، ضمن تخریب عملکرد و تکذیب خدمات دولت در سه سال گذشته، جامه‌ی بدقواره‌ی منازعات سیاسی را بر تن مباحث کلان اقتصادی کشور پوشاندند!

نگاهی به تیترهای روزنامه ها و پایگاه‌های اینترنتی مخالف دولت، مجموعه‌ای از انکار تا سیاه‌نمایی و از تخریب تا اتهام را فرا روی مخاطبان قرار می‌دهد! گروهی اصل و لزوم هدفمند کردن یارانه‌ها را به بهانه‌های مختلف منکر می‌شوند و عده‌ای دیگر عواقبی تلخ و جبران‌ناپذیر را برای طرح به تصویر می‌کشند و جماعتی دیگر، طرح را انتخاباتی و یا برگرفته از الگوهای غربی می‌خوانند!

در این بین، روزنامه کارگزاران در یادداشت‌های روزهای پنج‌شنبه 3مرداد و شنبه 5مرداد، با پیگیری خط تخریب و اتهام، از یک سو طرح تحول اقتصادی را «از برکات انتخابات» آینده به منظور جلب آراء مردم ارزیابی می‌کند و از سوی دیگر برنامه تحول اقتصادی را «در دستور کار قرار گرفتن زودهنگام و شتاب‌زده سیاست‌های ناب نئولیبرالی در دولت نهم» می‌خواند!!

نقطه مشترک این نوشتارها، القاء روی‌گردانی دولت نهم از شعارها و سیاست‌های اقتصادی-اجتماعی خود است و ساده‌لوحانه، دولت را فاقد برنامه مدون اقتصادی و سیاسی می‌پندارند و هدف از اجرای طرح را صرفاً «بازسازی وضعیت رأی» اصولگرایان می‌انگارند! تکنوکرات‌های لیبرال در حالی دولت نهم را «دولتی در منتهی‌الیه چپی از جنس چپ‌های دهه‌های دور» با «گفتمانی از دایره واژه‌های چپ سنتی و تاریخی» می‌خوانند که در گیجی و سردرگمی اذعان می‌کنند دولت نهم هرگز نیامده است تا آمال چپ اقتصادی را تحقق بخشد!

اساساً در ذهن و مخیله آنان چیزی جز «چپ اقتصادی» در مقابل «راست اقتصادی» و یا «اقتصاد دولتی» در مقابل «اقتصاد بازار» تعریف نشده است و نا امیدانه در تلاشند تا همه‌ی سیاست‌های اقتصادی را در قالب‌های پیش‌فرض مکاتب و آکادمی‌های غربی و شرقی ازریابی کنند! در ذهن خودباخته این مسلمانان چیزی به ‌نام «اقتصاد اسلامی» جا نگرفته است و بدان باور ندارند!

بدون تردید آنچه که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون در کشور رخ داده، حاصل سیاست‌های سرمایه‌داری تعدادی کارگزاران لیبرال-دموکرات در دولت‌های گذشته بوده است که با لمیدن بر مناصب تصمیم‌گیری و اجرایی، میهن عزیزمان را به جایی رسانده‌اند که برای بازگشت علائم حیاتی اقتصادی و اجتماعی نیازمند جراحی و تحولات اساسی گردد!

هر ضمیر آگاه و هر شهروند منصف که مختصری از علم اقتصاد آگاهی داشته باشد با اندکی تأمل و تحقیق و مطالعه پیرامون برنامه تحول اقتصادی کشور متوجه خواهد شد که این طرح با انگیزه «گسترش عدالت» و «مهروزی» و با هدف «خدمت به بندگان خدا» و «رشد و پیشرفت مادی و معنوی کشور» تدوین و به اجرا درآمده است و بر خلاف ادعاهای مطرح شده، پیروی محض دولت از نسخه‌های اقتصاددانان لیبرال یا رو آوردن به مکاتب اقتصادی غربی نمی‌باشد!

طرح هدفمند کردن پرداخت یارانه‌ها نیز سالهاست که در سطح مدیران ارشد کشور مطرح است ولی آنچه مسلم است هیچ یک از رؤسای جمهور گذشته و دولت‌های آنها -پس از جنگ تحمیلی- ظرفیت، توان، جرأت، از خودگذشتگی و از همه مهمتر باور ورود به این ورطه را نداشتند و به خاطر منافع حزبی و تمایلات شخصی خود در جلب آرای مردم در انتخابات‌های آینده، حاضر به تن دادن به منافع بلند مدت کشور و رفاه ملت نبودند و مانند طرح مبارک سهمیه بندی بنزین، اجرای آن را به دولت‌های بعد حواله می‌کردند!

اتهام «پیروی دولت نهم از سیاست‌های نئولیبرال غربی» نیز با تصور و آرزوی بازگشت مردم به آغوش ناموزون کارگزاران لیبرال–دموکرت مطرح می‌شود غافل از اینکه دولت نهم راه خود را در پایبندی به اقتصاد مترقی اسلامی انتخاب کرده و مردم آگاه ایران نیز به زودی طعم شیرین تحولات اقتصادی را خواهند چشید.

تحرکات این روزهای مدعیان اصلاح‌طلبی دست و پا زدن‌های غرق شدگان امواج خروشان ملت بیدار ایران در انتخابات‌های گذشته است که نا امیدانه می‌کوشند تا در انتخابات آینده به فراموشی سپرده نشوند و به مرگ زودرس سیاسی گرفتار نگردند!

                                               والسلام علی من اتبع الهدی

                                      محمد مهدی پوینده

                                                 5 / 5 / 1387


برچسب ها: طرح تحول اقتصادی ، اصلاح طلبان ، دولت نهم ،

   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات